Czy wiesz, jak zbudować strategiczne partnerstwo w zespole osoba zarządzająca – Executive Assistant?
Taki rodzaj partnerstwa jest kluczowy, gdy w firmie liczy się wydajność i efektywność. A liczy się w każdej…
Dlatego w tym artykule przedstawię Ci 3 wskazówki do zbudowania silnego i skutecznego partnerstwa w zespole osoba zarządzająca – Executive Assistant.
Komunikacja – regularne cykliczne spotkania, jasno określone cele oraz priorytety
Otwarta i jasna komunikacja jest kluczem do każdej efektywnej współpracy (to wie wielu, chodź nie każdy praktykuje). Jednak kiedy komunikacja dot. spraw strategicznych dla firmy oraz skuteczności osób zarządzających – sytuacja staje się nieco poważniejsza.
Za cały proces komunikacji w zespole osoba zarządzająca – Asystentka, w równym stopniu, odpowiedzialne są obie strony. Najważniejsze narzędzie, które ten proces ułatwia i zwiększa jego efektywność to regularne cykliczne spotkania zespołu. To na nich właśnie m.in.:
- ustalane są cele i określane priorytety
- pokazywany jest kontekst poszczególnych spraw, dzięki któremu Executive Assistant potrafi dobrać odpowiednie narzędzia do ich realizacji
- na bieżąco wyjaśniane są wątpliwości co do realizowanych zadań
- modyfikowane są zasady współpracy w zespole – zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami nie tylko osoby zarządzającej ale również Executive Assistant
Zrozumienie potrzeb i oczekiwań osoby zarządzającej – dopasowanie działań
Każda zarządzająca/zarządzający ma swój indywidualny sposób organizacji pracy, podejmowania decyzji itp. Ma również unikalne oczekiwania i potrzeby w tym zakresie. Dlatego tak ważne jest na początku współpracy, aby Executive Assistant je poznała. Nie można jednak przeczytać zamkniętej książki. Jeśli nie będzie woli i przeznaczonego czasu na ten cel ze strony osoby zarządzającej – nie ma co liczyć na efektywność zespołu.
Jeśli jednak ta chęć i czas się znajdą – Executive Assistant w krótkim czasie, jest w stanie dostosować swoje działania do oczekiwań i potrze osoby zarządzającej. A to spowoduje większą skuteczność w działaniu i skrócenie czasu realizacji większości działań. Same plusy.
Współpraca i zaangażowanie – wspólne działanie dla realizacji celów
Bez współpracy i zaangażowania, w równym stopniu osoby zarządzającej jak i Executive Assistant, nie da się zrealizować celów. Tutaj porażka osoby zarządzającej to też porażka Executive Assistant i odwrotnie. Sukces również jest wspólny.
Podsumowując, warto jest przeznaczyć czas na zbudowanie strategicznego partnerstwa w zespole osoba zarządzająca – executive assistant. Dzięki temu cele firmy są realizowane szybciej i skutecznej, a wartością dodaną jest sukces zawodowy i rozwój kariery nie tylko zarządzającej/zarządzającego, ale również Executive Assistant.