Z okazji Dnia Nauczyciela opowiem Wam o kimś, kto sprofesjonalizował zawód Asystentki i Sekretarki w Polsce.

Jeszcze 25 lat temu zawód Asystentki nie istniał w mojej świadomości!

Po maturze (’95), zaczęłam naukę w jedynej wówczas szkole dla archiwistów. Mieszkałam w żeńskiej bursie na warszawskim Żoliborzu. Poznałam tam mnóstwo dziewczyn, które uczyły się w słynnej i prestiżowej wówczas „Ogrodowej”, która szkoliła m.in. sekretarki. Po absolwentki tej szkoły pracodawcy w latach 90-tych ustawiali się w kolejce.  

Nie dziwiło mnie to zresztą. Przez 2 lata obserwowałam jak wymagająca była tam nauka, dziewczyny po powrocie do bursy cały czas „kuły”. Rzadko kiedy mogły sobie pozwolić na wolny czas. Najtrudniejsza była stenografia i najbardziej wymagająca  – jej wykładowczyni – dr Halina Fuchsel. Pamiętam to z opowiadań moich koleżanek.

Zaczęłam swoją drogę zawodową

Skończyłam szkolę, zaczęłam pracować, rozpoczęłam studia psychologiczne na SWPS. W 2006 roku zaczęłam prowadzić „Akademię Asystentek i Sekretarek”. Znałam już wówczas Europejskie Stowarzyszenie Sekretarek i Asystentek, czasopismo „Sekretariat”, dla którego pisałam przez następne lata artykuły.

Połączył nas wspólny cel. Chciałyśmy, aby zawód Asystentki zyskał właściwą sobie pozycję w świadomości innych.

Podczas jednego z kongresów dla pracowników administracji biurowej, organizowanym przez INFOR (ok. 12 lat temu), poznałam osobiście dr Halinę Fuchsel. Ona i ja byłyśmy wówczas prelegentkami.

Potem spotykałyśmy się przy różnych okazjach zawodowych. Polubiłyśmy się, miałyśmy też okazję współpracować ze sobą przy kilku dużych projektach szkoleniowych ukierunkowanych na kształcenie pracowników sekretariatów i biur. I tę współpracę oraz spotkania, rozmowy z Panią Haliną wspominam z wielką przyjemnością.

Po co o tym piszę? 12 października to Dzień Nauczyciela. Postanowiłam, że przypomnę dzisiaj Panią Halinę, ponieważ nikt nie włożył tyle czasu i pracy w budowanie prestiżu zawodu Asystentki w Polsce co właśnie Pani Halina.

To ona jest pierwszą profesjonalną nauczycielką, wykładowczynią i trenerką prowadzącą szkolenia dla Asystentek i Sekretarek.

To ona napisała kultowe już podręczniki dot. korespondencji i zarządzania sekretariatem.

To ona wprowadziła polskie Asystentki i Sekretarki do Europy powołując do życia polski oddział EUMA (Europejskie Stowarzyszenie Sekretarek i Asystentek).

Organizowała również co roku konkurs na Asystentkę Roku. Jedna z laureatek tego konkursu wygrała konkurs ogólnoeuropejski.

Tak więc to Pani dr Halina Fuchsel jest prekursorką w Polsce w tej dziedzinie.

Pani Halino, najserdeczniejsze życzenia ode mnie z okazji Dnia Nauczyciela.

Z szacunkiem chylę przed Panią czoło.

Agnieszka Korach